Atviras Baltijos šalių vandensvydžio čempionatas Elektrėnuose

Marytės Marcinkevičiūtės straipsnis

Nuotrauka Augusto Četkausko

Pergalės ateina kartu su patirtimi
 

Lietuvos vandensvydžio rinktinės strategas N.Papaurėlis teigia, kad, norint nugalėti, reikia kuo daugiau dalyvauti gero lygio tarptautinėse varžybose.

Atviras Baltijos šalių vandensvydžio čempionatas Elektrėnuose baigėsi Baltarusijos rinktinės pergale, kuri tepralaimėjo lenkams 8:11 ir surinko 6 tšk. (įvarčių skirtumas 63:30). Tiek pat taškų surinkę lenkai – antri (58:30), o trečia – Moldovos rinktinė (45:26). 
Ketvirtą vietą užėmė Lietuvos rinktinės vandensvydininkai ( 2 tšk.; įvarčių skirtumas 53:36), o penkti – latviai (0; 9:103). Mūsų rinktinė nugalėjo latvius 27:3, bet pralaimėjo Baltarusijos (9:13), Lenkijos (12:13) ir Moldovos (5:7) ekipoms. 
Nugalėtojams taurę ir medalius įteikė Lietuvos vandensvydžio federacijos prezidentas Viktoras Tonkichas.
Visoms komandoms, išskyrus Moldovos vandensvydininkus, turnyras buvo puiki repeticija prieš Europos čempionato atrankos antro etapo varžybas.
 Iš turnyre Elektrėnuose dalyvavusių komandų čempionato pirmame etape sėkmingiausiai žaidė lenkai, kurie savo pogrupyje tepralaimėjo stipriai Rusijos rinktinei. 
KELIONĖ. Ilgiausiai į Elektrėnus autobusu vyko Moldovos komanda, kuriai teko įveikti 1350 km. Jų treneris Michailas Nagornas džiaugėsi, kad nuo praėjusių metų jiems jau nereikėjo vizų į Europos Sąjungos šalis ir laukti pasienio eilėse po 4-5 valandas, kaip buvo ankstesniais metais. 
Komanda ankstų rytą išvažiavo ir vėlai naktį pasiekė Minską. Čia žaidėjai pernakvojo ir toliau 200 km važiavo į Vilnių.
„Mūsų atvyko 16 žmonių, per penkerius metus esame nuolatiniai šių varžybų dalyviai. Ir žaidėjams, ir komandos vadovams Lietuvoje labai patinka. Tačiau šįkart atvažiavo ne visi geriausi Moldovos žaidėjai, rinktinėje yra nemažai studentų, kurie laiko įskaitas ir egzaminus. 
Atvirame  Moldovos suaugusiųjų čempionate dalyvauja 4 mūsų komandos ir nacionalinės Ukrainos bei Baltarusijos rinktinės. 2004 m. labai sėkmingai žaidėme  Europos čempionato B grupės varžybose, kur tapome vicečempionais“, - pasakojo Moldovos rinktinės vyr. treneris M. Nagornas.    
Treneris prisiminė 1969 m., kada, jis, 16-metis, atstovavo Moldovos komandai ir dalyvavo SSRS moksleivių spartakiadoje Cakchadzore. Tada jie užėmė 11-ą vietą iš 16 dalyvavusių moksleivių rinktinių ir tai treneris įvardijo kaip gerą pasiekimą.  Lietuvos moksleivių rinktinėje, kuri tada užėmė 12- ą vietą, žaidė ir dabartinis Lietuvos vandensvydžio federacijos generalinis sekretorius Rolandas Vizgirda. Nuo to laiko ir užsimezgė glaudūs Moldovos ir Lietuvos vandensvydininkų ryšiai. 

„Rolandas Vizgirda – puikus organizatorius, jeigu ko  nors imasi, viską padaro be priekaištų. Ir šiemetinis atviras Baltijos šalių čempionatas mums labai patiko. Nesigailime, kad atvažiavome, o ir ateityje su malonumu vyksime į Lietuvą. Čempionate galėjome būti ir pirmi, ir antri, ir ketvirti. Tačiau mums svarbu ne vien įvarčiai ir pergalės, bet ir atvykimas į labai draugišką šalį“, - sakė M. Nagornas.
Moldovos vandensvydininkams ypač patiko Elektrėnų plaukimo baseinas, kokio jie neturi Kišiniove, kur susibūrę pagrindiniai šalies rinktinės žaidėjai. Moldovoje vandensvydis – populiari sporto šaka, turi gražias tradicijas. Daug jų vandensvydininkų, olimpinių žaidynių prizininkų, pasaulio čempionų anksčiau žaidė  Rumunijos, Prancūzijos, Vokietijos klubuose. 
Moldovos vandensvydžio mokykla garsėjo visame pasaulyje. Tačiau dabar jie susiduria su baseinų problema. Pasak M. Nagorno, Kišiniove tėra vienas vienintelis didesnis baseinas ir du mažesni, kur ugdomi vaikai. Ankstesniais metais buvo trys 50 m ilgio baseinai, tačiau dabar jie jau uždaryti. 
Moldovos rinktinės vyr. treneris liko patenkintas užimta trečia vieta, kadangi trys komandos surinko po lygiai taškų. Jų komandoje žaidžia ir du jau ne pirmos jaunystės sportininkai: Sergejui Vitosinčiui – 51-eri, o Andrejui Čistiakovui – 50 metų.  
DRAMA. Tikra drama baseine vyko per Lietuvos ir Lenkijos rinktinių rungtynes. Nepaisant pralaimėjimo (12:13) mūsų šalies rinktinės vyr. treneris Nerijus Papaurėlis jas įvardijo kaip geriausiai sužaistą susitikimą. Pradžia buvo siaubinga: pirmą kėlinį lenkai laimėjo 5:0.  
Lietuvos vandensvydžio federacijos generalinis sekretorius Rolandas Vizgirda tą momentą pakomentavo taip: „Mūsiškiai rungtynes pradėjo be jokio ugnelės, ryžto, o lenkų akys degė, žaidėjai veržėsi į kovą. Jau tapo lietuvišku bruožu, kad mes varžovus vis laiką vejamės. Pralaimint 0:5, mūsiškiams buvo geras šaltas dušas. Po pertraukos komanda įsižaidė, ypač puikiai kovojo Egidijus Sutkus, savo tolimais metimais pasiekęs 4 įvarčius. Daugiau tikėtasi iš mūsų lyderio Jano Bakulo, žaidžiančio Lenkijos čempionate ir su Varšuvos „Legia“ komanda kovojančio dėl bronzos medalių.  Jo sportinė forma dabar yra prastesnė nei buvo per Lietuvos čempionatą. Be to, lenkai Janą gerai pažįsta, jį kruopščiai dengė. Antrą kėlinį laimėjome 4:1 ir viskas atsistojo į savo vietas“.
Tikra drama prasidėjo trečią kėlinį, kada rezultatas buvo lygus 10:10, o po to ir 11:10 mūsų naudai. Likus 1,5 min. iki rungtynių pabaigos, sužibo viltis nugalėti galingą lenkų komandą arba bent jau baigti mačą lygiosiomis. Tačiau lemiamu momentu klaidą  padarė Baltarusijos teisėjas, įskaitęs abejotiną įvartį.  
Nesutikęs su teisėjų sprendimu ir savo nuomonę išreiškęs teisėjui, iš baseino buvo išprašytas antrasis mūsų treneris Tadas Pašukas. Iš aikštės buvo išvarytas ir vienas iš lenkų žaidėjų, taip pat jų komandos antrasis treneris. Įtampa didėjo. 
Paskutinę minutę Lietuvos  vandensvydininkai, turėdami žaidėjo persvarą, atakavo ir nepasinaudojo puikia proga pasiekti įvartį. Iki rungtynių pabaigos likus 16 sek., lenkai kontratakavo ir nuginklavo vilnietį Andrejų Pometko.  
LVF generalinis sekretorius R. Vizgirda gyrė jaunąjį Julių Goštautą, veteraną Egidijų Sutkų, Rimantą Jakutį, kurį laiką rungtyniavusį Ispanijoje.  
„Momentais mūsų rinktinė žaidė labai gerai, bet momentas darė vaikiškų klaidų. Žaidimas buvo banguotas. Po Europos čempionato atrankos turnyro mūsų rinktinė prieš savaitę teturėjo vos vieną trumpą  treniruočių stovyklą. Janas Bakulo žaidžia Lenkijoje, Rimantas Jakutis – Ispanijoje, Linas Liūdžius – Anglijoje. Komandai trūko susižaidimo“, - teigė R. Vizgirda.  
Paskutinę varžybų dieną buvo laukiama atkaklių senų varžovų ir draugų Baltarusijos ir Lietuvos rinktinių rungtynių. 13:9 laimėjo svečiai, nors tris kėlinius ir vyko apylygė kova. 4 įvarčius pelnė 46 metų Egidijus Sutkus. 
NENUSIVYLĖ. 2013-aisiais – čempionai, 2014-aisiais – vicečempionai, 2015-aisiais – ketvirtoji vieta. Toks Lietuvos rinktinės pasirodymas Baltijos šalių čempionate pastaraisiais metais.  

„Šiemetiniu pasirodymu tikrai nesu nusivylęs, susirinko labai pajėgios komandos. Mums paprasčiausiai pristigo tokio lygio rungtynių, kurių per metus žaidžiame vos po keletą, patirties.  Visi Baltarusijos žaidėjai yra profesionalai, treniruojasi dukart per dieną, lenkai iš dalies irgi. Lenkijos čempionatas vyksta nuo spalio iki birželio mėnesio, komandos žaidžia daug rungtynių.  
Moldovos komanda dalyvauja Rumunijos čempionate. Pavargęs čempionate buvo Janas Bakulo, kuris penkis savaitgalius iš eilės dalyvavo varžybose Lenkijoje ir Lietuvoje. Jo indėlio labai trūko.  Savo meistriškumu artėjame prie Baltarusijos, Lenkijos, Moldovos rinktinių, tačiau neaišku, ar mūsų žaidėjams pavys profesionaliau treniruotis. 
Norint nugalėti minėtas komandas, reikia profesionaliau treniruotis ir dalyvauti gero lygio varžybose. Tačiau mūsų sportininkai mokosi, o kai kurie dirba“, - kalbėjo rinktinės vyr. treneris N.Papaurėlis. 
Geriausiu mūsų rinktinės žaidėju čempionate pripažintas motyvuotas ir ambicingas jaunasis R.Jakutis, kuris porą metų rungtyniavo Ispanijoje. Kiek patobulėjo, tačiau nepavykus mokslų pratęsti Ispanijoje, jis dabar grįžo ir toliau mokysis Lietuvoje. 
 PLANAI. Dviem savaitėms atkėlus Europos čempionato atrankos antro etapo turnyrą, kuris vyks rugsėjo 25-27 d., susijaukė visi Lietuvos vandensvydžio rinktinės planai. Buvo numatytas Rimanto Tonkūno turnyras, į kurį gi vėl turėjo atvažiuoti visos šio atviro Baltijos čempionato komandos, tačiau jų planai ir kažkiek pasikeitė.  

Tačiau po dviejų savaičių trims dienoms atvyks Baltarusijos rinktinė, kuri su mūsų nacionaline komanda sužais draugiškas rungtynes. Nuo birželio iki liepos vidurio Lietuvos rinktinės vandensvydininkams numatytas poilsis, o po to bus pradėta rengtis Europos čempionato atrankos antram turnyrui.
„Šis sezonas mums neįprastas, labai ilgas. Sausio-vasario mėnesiais jau reikėjo rengtis čempionatui. Jaučiasi žaidėjų nuovargis. Rugpjūčio pabaigoje žadame vykti  į tradicinį turnyrą Vokietijoje, kuriame jau dalyvaujame 14 metų“, - sako N. Papaurėlis.        

Atviras Baltijos šalių vandensvydžio čempionatas ir kitąmet vyks Lietuvoje.

Renginio akimirkos